Ciężka praca fizyczna i jej konsekwencje
Aktualności

Ciężka praca fizyczna i jej konsekwencje

Oprócz pracy fizycznej istnieją inne konsekwencje ciężkiej pracy, takie jak problemy zdrowotne i problemy finansowe. Jeśli planujesz podjąć ciężką pracę fizyczną, musisz wiedzieć, czym ona jest i jak może na ciebie wpłynąć.

Krążenie krwi

Posiadanie słabego krążenia krwi ma szereg konsekwencji zdrowotnych. Może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru, a jeśli nie zostanie wykryte w porę, może być śmiertelne. Słabe krążenie może również przyczynić się do wielu warunków medycznych, w tym otyłości. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest zaangażowanie się w regularne ćwiczenia – ten cytat jest zasługą redakcji portalu Piękny styl życia. Na przykład, chodzenie przez co najmniej dziesięć minut dziennie będzie stymulować przepływ krwi do nóg i poprawić zdrowie układu krążenia. Również uzyskanie wystarczającej ilości snu jest kluczowe dla zdrowego umysłu i ciała. Najlepszy czas, aby spróbować złapać kilka Zs jest we wczesnych godzinach porannych.

Podczas gdy jesteś na to, spróbuj wypić co najmniej jedenaście do szesnastu filiżanek wody dziennie. To sprawi, że Twoje krążenie będzie płynąć we właściwym kierunku, a także może zapobiec zarażeniu się przeziębieniem. Jeśli podejrzewasz, że przesadziłeś z ćwiczeniami, dobrym pomysłem może być wizyta u lekarza. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś na ścisłej diecie lub masz przewlekłą chorobę.

Dopływ krwi do mózgu

Dobre ukrwienie mózgu po ciężkiej pracy fizycznej jest ważne, ponieważ jest to czynnik niezbędny do utrzymania optymalnego zdrowia i wydajności. Mózg wymaga dużego krążenia krwi, aby dostarczyć komórkom niezbędne składniki odżywcze i tlen. Jeśli przepływ krwi zostanie przerwany, istnieje ryzyko, że komórki obumrą, co pogorszy funkcjonowanie mózgu. Ponadto, mózg jest narażony na krążące w nim toksyny, które mogą uszkodzić mózg.

Dopływ krwi do mózgu pochodzi z dwóch głównych tętnic: tętnic kręgowych i tętnic szyjnych. Tętnice kręgowe są zlokalizowane wzdłuż kręgosłupa, natomiast tętnice szyjne znajdują się na szyi. Obie tętnice są gałęziami tętnicy szyjnej wspólnej, która jest dużym naczyniem krwionośnym w szyi, które dostarcza krew do głowy i twarzy. Tętnice szyjne są również podzielone na wewnętrzne i zewnętrzne tętnice szyjne, które dostarczają krew do mózgu. Tętnice szyjne wewnętrzne rozgałęziają się na tętnicę mózgową przednią, tętnicę mózgową środkową i tętnicę podstawną. Tętnica podstawna łączy dopływ krwi z tętnic szyjnych wewnętrznych w pierścień tętniczy, który otacza podstawę mózgu. Taki układ pomaga poprawić przepływ krwi do każdej części mózgu.

Dopływ krwi do mózgu zależy również od dwóch zestawów gałęzi z aorty grzbietowej. Te tętnice tworzą krąg Willisa, który pomaga poprawić przepływ krwi do dowolnej części w mózgu. Krąg Willisa jest dużą tętnicą okrężną, która łączy główne źródła zaopatrzenia naczyniowego mózgu. Koło Willisa ma trzy główne pododdziały: tętnice mózgowe przednie, tętnice mózgowe środkowe i tętnice mózgowe tylne. Tętnice te tworzą krążenie przednie, które zaopatruje przednią część mózgu, oraz krążenie środkowe, które zaopatruje głębsze części mózgu. Gałęzie od tętnic mózgowych przednich i środkowych wnikają w powierzchnię podstawową mózgu i nazywane są również tętnicami soczewkowatymi. Zaopatrują one również wzgórze i zwoje podstawy.

Ukrwienie mózgu zależy również od tętnic bocznych grzbietowych. Tętnice te zaopatrują grzbietowo-boczne struktury pnia mózgu, do których należą pons, rdzeń i móżdżek. Tętnice grzbietowo-boczne odgałęziają się również od koła Willisa. Tętnica grzbietowo-boczna jest również znana jako tętnica okalająca długa.

System vertebrobasilar jest systemem rozgałęzień, który wysyła wiele małych gałęzi do pnia mózgu, który zaopatruje tylną trzecią część mózgu. System vertebrobasilar wysyła również krew do tętnic okulistycznych, które zaopatrują oczy. Układ kręgowo-podstawny ma również gałęzie, które odgałęziają się do tętnic móżdżkowych tylnych, które zaopatrują tylną trzecią część mózgu.

Zdrowie

Wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej może mieć wiele skutków zdrowotnych dla organizmu. Na przykład, praca fizyczna może zwiększyć ryzyko niewydolności serca i demencji. Może również wpływać na zdolność organizmu do dostarczania krwi do mózgu, co jest kluczowe dla zdrowia danej osoby. Praca fizyczna może również prowadzić do przewlekłych problemów, takich jak ból pleców. Badanie przeprowadzone przez naukowców z VU University Medical Center w Amsterdamie wykazało, że wymagająca fizycznie praca może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Badanie wykazało również, że pracownicy, którzy wykonywali pracę fizyczną wymagającą dużej ilości pracy manualnej, mieli wyższe ryzyko wystąpienia bólu dolnej części pleców. W badaniu śledzono 193 696 dorosłych przez 20 lat i porównywano ich stan zdrowia w ciągu życia. Stwierdzono, że mężczyźni, którzy pracowali w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego, mieli o 18 procent wyższe ryzyko wczesnej śmierci. Porównywano to z mężczyznami, którzy pracowali na stanowiskach siedzących. Badanie wykazało również, że mężczyźni, którzy pracowali w wymagających fizycznie zawodach, mieli zwiększone ryzyko cierpienia z powodu miejscowego bólu dolnej części pleców w połowie życia.

Naukowcy stwierdzili również, że ryzyko wystąpienia cukrzycy było zmniejszone, gdy pracownicy zajmowali stanowiska wymagające podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Pozycje te spalały również dużo kalorii i możliwe, że przyczynia się to do zmniejszonego ryzyka otyłości. Badacze zauważyli również, że osoby wykonujące pracę fizyczną mają tendencję do większego stresu psychologicznego niż ci, którzy tego nie robią. Jest to problem, ponieważ aktywność fizyczna może zwiększyć stres i doprowadzić do większej ilości problemów. Na szczęście naukowcy z National Research Center for the Working Environment badają sposoby, aby praca fizyczna była łatwiejsza i zdrowsza dla pracowników.

Według naukowców, mężczyźni, którzy pracują w zawodach wymagających pracy fizycznej, mają zwiększone ryzyko wczesnej śmierci, podczas gdy kobiety, które pracują w zawodach wymagających pracy fizycznej, żyją dłużej niż te, które tego nie robią. Ponadto mężczyźni, którzy pracują w zawodach wymagających pracy fizycznej, są bardziej narażeni na demencję niż mężczyźni wykonujący pracę siedzącą. Badanie jest ważne, ponieważ jest pierwszym, które bada długoterminowy wpływ ciężkiej pracy fizycznej na zdrowie. Może również pomóc w wyjaśnieniu społeczno-ekonomicznej luki w zdrowiu.

Narodowe Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy zbiera dane na temat fizycznych i psychologicznych skutków różnych rodzajów pracy. W badaniu zastosowano skalę 0-3 dotyczącą intensywności pracy fizycznej, gdzie 0 oznacza brak ciężkiego wysiłku fizycznego, a 3 – ciężki wysiłek fizyczny. W ankiecie zapytano również respondentów o ich podnoszenie ciężarów. Wyniki pokazały, że pracownicy zgłaszali o 0,6 punktu wyżej na skali 0-10 NRS, gdy wykonywali pracę fizyczną wymagającą dużo podnoszenia i przenoszenia. Wyniki mogą jednak nie być dokładne, ponieważ różnice są niewielkie i nieistotne statystycznie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *