Wielozadaniowość zmniejsza wydajność pracy
Ciekawostki

Wielozadaniowość zmniejsza wydajność pracy

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem, studentem, czy pracujesz zawodowo, wielozadaniowość może znacznie zmniejszyć Twoją zdolność do efektywnej pracy. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci pokonać ten problem.

Koncentracja

Posiadanie solidnej koncentracji może być kluczem do skutecznego wykonywania pracy – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony Studio Piękności. Może również pomóc Ci w zdobyciu nowych umiejętności i poprawieniu swojej kariery. Chociaż wielozadaniowość może wydawać się dobrym sposobem na osiągnięcie większej ilości zadań, może skończyć się to wyczerpaniem Twojej produktywności.

Ludzki mózg jest ograniczony w tym, jak bardzo może się skupić. Jeśli musisz pracować nad skomplikowanym zadaniem, może się okazać, że wielozadaniowość ma negatywne konsekwencje. Wielozadaniowość może również zwiększyć stres i zmęczenie psychiczne, co może negatywnie wpłynąć na kreatywność. W rzeczywistości badanie sugeruje, że częste wielozadaniowości są gorsze w zadaniach pamięciowych niż osoby, które unikają wielozadaniowości.

Na koncentrację może również wpływać stres, hałas w tle i przerwy w pracy. Stworzenie wolnego od zakłóceń środowiska pracy może zwiększyć koncentrację. Na przykład, można wcześniej przygotować materiały i wyeliminować wizualny bałagan. Można również zablokować strony internetowe lub ustawić miejsce pracy bez sygnału Wi-Fi.

„Zasada 20 minut” zachęca do poświęcenia pełnej uwagi jednemu zadaniu przez dwadzieścia minut. Możesz nie być w stanie tego zrobić, jeśli masz przed sobą cały dzień pracy, ale kilka krótkich przerw może pomóc Ci się skupić.

Inne czynniki, które mogą wpływać na Twoją koncentrację to stres, niepokój i depresja. Praca bez przerw może również prowadzić do wielozadaniowości. Jeśli regularnie wykonujesz wiele zadań, możesz rozważyć zaplanowanie czasu na oderwanie się od pracy.

Dobre wysypianie się jest kolejnym ważnym czynnikiem. Badania pokazują, że ci, którzy mniej śpią, mają mniejsze szanse na dobrą koncentrację. Dobrym przykładem może być również czyste biurko. Utrzymywanie czystego biurka może sygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na skupienie.

Najlepszym sposobem na poprawę koncentracji jest unikanie czynników rozpraszających. Na przykład wyeliminuj wizualny bałagan, a telefon umieść poza polem widzenia. Ustal również czasowe sesje skupienia. Celem jest ustalenie jasnych oczekiwań dotyczących zadania.

Organizacja

Posiadanie zbyt wielu zadań do wykonania w tym samym czasie może być dobre na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie wielozadaniowość może prowadzić do spadku wydajności. Ponadto, wielozadaniowość może powodować problemy z koncentracją. Wynika to z faktu, że multitasking zwiększa stres.

Jeśli nie słyszałeś o wielozadaniowości, jest to w zasadzie akt przełączania się z jednego zadania na drugie. Aby wykonać zadanie skutecznie, musisz skupić się na jednej rzeczy w danym czasie.

Problem z wielozadaniowością polega na tym, że ciągle przełączasz się między zadaniami, więc nie będziesz w stanie myśleć jasno. Prowadzi to do problemów z koncentracją i rozwiązywaniem problemów. Ponadto, przełączanie się między zadaniami może również zwiększyć ryzyko popełnienia błędu.

Aby zminimalizować wielozadaniowość, musisz nauczyć się grupować zadania. Na przykład, jeśli piszesz ważny raport, multitasking prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem. Gdy będziesz pracować wielozadaniowo, możesz nie uzyskać potrzebnych informacji lub nie odebrać ważnego telefonu.

Możesz chcieć przyjrzeć się aplikacji takiej jak Asana. Ta aplikacja pomaga organizować zadania i ustalać terminy. Możesz również wyłączyć powiadomienia, dzięki czemu nie będziesz otrzymywać wiadomości podczas pracy.

Niektóre badania pokazują, że wielozadaniowość zmniejsza wydajność nawet o 40%. Według jednego z badań, osoby intensywnie korzystające z wielozadaniowości gorzej radziły sobie z wykonywaniem zadań wymagających zdolności poznawczych, takich jak czytanie, analizowanie i podejmowanie decyzji. Multitasking wymaga również większego wysiłku umysłowego, w porównaniu z prostymi zadaniami, ponieważ musisz przełączać się z jednego zadania na drugie.

Jednak wielozadaniowość to umiejętność, którą warto posiadać. W przypadku niektórych zadań, takich jak zadania fizyczne, może faktycznie zmniejszyć poziom stresu.

Dbałość o szczegóły

Inwestowanie w dbałość o szczegóły może być korzystne zarówno dla Twojej firmy, jak i życia osobistego. Może pomóc w uzyskaniu spójnych wyników, poprawie praktyk bezpieczeństwa i spełnieniu standardów rządowych. Może również pomóc w budowaniu solidnej reputacji firmy.

Zwracanie uwagi na szczegóły wiąże się z minimalizacją błędów i dotrzymywaniem terminów. Rozwijanie tych umiejętności może zająć trochę czasu. W miarę zdobywania doświadczenia, staną się one drugą naturą.

Zwracanie uwagi na szczegóły może również pomóc Ci efektywniej wykorzystywać swój czas. Na przykład, możesz stworzyć system, w jaki sposób obliczasz swoje kwartalne zyski. Może to zmniejszyć liczbę błędów i pozwolić na szybsze wykonywanie obliczeń. Używanie szablonu do obliczeń może również pomóc Ci uniknąć literówek i błędów w pisaniu.

Utrzymanie uporządkowanego miejsca pracy może również zwiększyć Twoją koncentrację. Możesz ustawić system segregacji i używać list kontrolnych, aby pomóc Ci pozostać zorganizowanym. Kalendarz również może pomóc w śledzeniu terminów.

Zwracanie uwagi na szczegóły w zapracowanym środowisku pracy może być trudne. Ważne jest jednak, aby chronić się przed rozproszeniem uwagi. Może Cię kusić wielozadaniowość, ale to zmniejsza Twoją zdolność do zwracania uwagi.

Korzystanie z aplikacji takiej jak Traqq może pomóc Ci rozwinąć uważność na szczegóły i koncentrację. Monitoruje ona Twoje codzienne czynności i spisuje cały czas, jaki poświęcasz na każde zadanie. Pomaga również zidentyfikować pożeracze czasu i czynniki rozpraszające.

Pracodawcy chcą zatrudniać największe talenty. Potrzebują ludzi, którzy potrafią wykonać dokładną, bezbłędną pracę. Jeśli nie zwracasz uwagi na szczegóły, drobne błędy mogą wpłynąć na reputację firmy i jej rentowność.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz zadać pytania dotyczące dbałości o szczegóły. Możesz również użyć testów przed zatrudnieniem, aby zmierzyć orientację na szczegóły. Testy te mogą zawierać pytania dotyczące zdolności do rozpoznawania sprzeczności, zauważania błędów i przyswajania informacji tekstowych.

Rozwój mózgu

Mimo że wielozadaniowość jest chwalona jako czynnik zwiększający produktywność, badania wykazały, że w rzeczywistości jest ona zabójcza dla produktywności. Osoby, które pracują wielozadaniowo, są nie tylko mniej efektywne, ale także częściej popełniają błędy. Ponadto, mogą produkować prace o niższej jakości.

Badania wykazały, że przełączanie się między zadaniami trwa dłużej niż wykonywanie jednego zadania samodzielnie. Przeciętny wielozadaniowiec potrzebuje ponad dwukrotnie więcej czasu na wykonanie zadania. To spowalnia ich proces poznawczy, utrudniając naukę i zapamiętywanie.

Ludzki mózg jest zaprojektowany do wykonywania jednego zadania w danym czasie. Zadanie to może być tak proste, jak powtarzanie tych samych dwóch liczb, lub tak złożone, jak analizowanie fragmentu informacji. Wielozadaniowość odrywa uwagę od wykonywanego zadania i zmusza mózg do ponownego złożenia elementów kontekstowych zadania.

Wykonywanie więcej niż jednego zadania w tym samym czasie to także marnowanie energii. Mózg płaci za swoje myto za każdym razem, gdy przełącza uwagę. Wykonywanie wielu zadań zwiększa również stres i niepokój. Według badaczy skutki multitaskingu są najbardziej widoczne u nastolatków.

Stwierdzono, że multitasking uszkadza przednią część kory zakrętu obręczy, część mózgu odpowiedzialną za empatię i inteligencję emocjonalną. Obszar ten odgrywa również ważną rolę w kontroli poznawczej i pamięci długoterminowej.

Oprócz obniżenia IQ, wielozadaniowość zmniejsza wydajność pracy i rozwój mózgu. Utrudnia również naukę, przypominanie sobie informacji i tworzenie nowych pomysłów. Może również prowadzić do mniejszej samoświadomości, ponieważ ludzie mają mniejszą kontrolę nad swoimi myślami i emocjami.

Stwierdzono, że multitasking obniża wydajność poznawczą o 40%. Zwiększa również stres i niepokój oraz powoduje więcej błędów.

Wpływ na umysły nastolatków

W okresie dojrzewania ludzki mózg przechodzi znaczące zmiany w zakresie plastyczności. Zwiększone dojrzewanie korowe jest wspierane przez rozległe, zależne od doświadczenia przycinanie i przebudowę połączeń korowych.

Okres dojrzewania jest również krytyczny dla rozwoju funkcji wykonawczych. Obejmuje to zdolność do przenoszenia uwagi z jednego zadania na drugie. W tym czasie rozwijają się również umiejętności samoregulacji.

Okres dojrzewania to także czas, kiedy dzieci zaczynają jednocześnie korzystać z wielu mediów, które są coraz bardziej dostępne i wszechobecne. Na przykład amerykańskie nastolatki w 2015 roku spędzały prawie dwie godziny na słuchaniu muzyki, co stanowiło wzrost o 50 minut w stosunku do 2004 roku.

Nastolatki, które spędzają dużo czasu „podłączone”, są narażone na rozwój problemów społecznych, w tym impulsywności i depresji. Mogą również rozwijać zaburzenia snu, co może mieć wpływ na ich oceny.

Ponadto, badania wykazały, że wielozadaniowość jest związana z obniżeniem wydajności. Zmniejsza również głębokość uczenia się.

Naukowcy uważają, że wielozadaniowość w mediach jest związana z różnymi negatywnymi efektami, w tym impulsywnością, zmniejszonym zrozumieniem i problemami z kontrolą poznawczą. Może również negatywnie wpływać na kontakty społeczne. W związku z tym naukowcy zaczynają badać, jak wielozadaniowość mediów wpływa na naukę.

Jednym z głównych celów tego badania jest określenie, jak wielozadaniowość w mediach wpływa na rozwój uwagi. Badania wykazały, że nastolatki wielozadaniowość przez około 40% czasu. Jednak wyniki tego badania są nadal wstępne. Aby dalsze badania były skuteczne, należy opracować innowacyjne środki do ilościowego określenia MM.

Badania nad wielozadaniowością w mediach są również ważne dla oceny efektów interwencji behawioralnych. Ważne jest określenie, czy adolescenci są w stanie samoregulować swoje korzystanie z mediów.

Edukatorzy muszą zrozumieć i przełożyć nowe badania na praktyki klasowe. Ponadto, wychowawcy powinni zapewnić, że uczniowie używają zdrowego rozsądku podczas korzystania z mediów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *