Aktualności

Konsultant call center – na chwilę czy na dłużej?

Data dodania: 29-03-2016

Pracownik centrum telefonicznej obsługi klienta jest zwykle utożsamiany ze studentem, który w wolnej chwili chce sobie dorobić do skromnego budżetu. Nic bardziej mylnego, bo chociaż wiele osób może w ten sposób zaczynać pracę w call center, absolutnie nie myśląc o tym jak o branży, z którą chcieliby związać swoją przyszłą karierę, to wielu z nich właśnie w takich firmach stopniowo buduje swoją pozycję zawodową. Czy call center jest branżą, w której można robić karierę i osiągnąć sukces?

Praca dobra na początek

Rynek usług call center można umownie podzielić na firmy, które są otwarte na zatrudnianie osób bez konkretnych, twardych kompetencji czy fachowej wiedzy oraz te, które bez znajomości takiej problematyki nie wyobrażają sobie nawiązania jakiejkolwiek współpracy. Te pierwsze zazwyczaj funkcjonują w branżach, których usługi lub produktu skierowane są do szerszej grupy odbiorców i są otwarte właśnie na kandydatów, którzy dopiero będą skierowani na odpowiednie kursy i szkolenia. Tematyka takich dodatkowych systemów wdrożeniowych może obejmować nie tylko techniki sprzedażowe, metody prowadzenia rozmów czy odreagowywanie stresów, ale także bezpośrednio działalności danej firmy.

Tak czy inaczej, dla wielu osób zatrudnionych w call center jest to pierwsza poważna (albo pierwsza w ogóle) praca, która nawet jeśli jest tylko przystankiem na drodze dalszego rozwoju pozwala na kontakt z realiami życia zawodowego.

To może być sposób na życie

Ale tak jak w każdej innej firmie, tak i w przedsiębiorstwach call center istnieją przecież pracownicy na różnych szczeblach – od szeregowych konsultantów do menedżerów. Zatem i tutaj można awansować i budować stabilną pozycję zawodową. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z przedsiębiorstwami, w których dział obsługi telefonicznej jest elementem w wewnętrznej strukturze firmy a my sprawdzimy się na swoim stanowisku możemy liczyć na przeniesienie do innego zespołu. Wynika to z tego, że większość firm poszukując pracowników na konkretne stanowiska zwykle najpierw zaczyna od rekrutacji wewnętrznej – i tu pojawia się szansa dla tych pracowników, którym zależy na rozwijaniu swoich umiejętności pod skrzydłami obecnego pracodawcy, tylko niekoniecznie jako konsultant telefoniczny.

Dziedzina rozwojowa

W Polsce dopiero od kilkunastu lat można obserwować rozwój firm i usług z zakresu zdalnej sprzedaży i obsługi klienta. Jest to dość nowa branża, na tle innych dziedzin, o ugruntowanej pozycji w biznesie i gospodarce. Ale według ekspertów, wraz ze wzrostem napływu kapitału zagranicznego i kolejnych inwestycji międzynarodowych korporacji będziemy mieli do czynienia z dalszą ekspansją rynku usług call center. Sprzyjać temu może także zjawisko outsourcingu, czyli zlecania wykonywania określonych działań podmiotom zewnętrznym, które specjalizują się w konkretnym obszarze usług. Kolejny czynnik, który dobrze wróży tej branży jest niezwykle dynamiczny rozwój nowych technologii i wpływ osiągnięć techniki na inne dziedziny gospodarki. W ramach takiej sytuacji można przewidywać, że firmy coraz chętniej będą się decydowały na korzystanie ze zdalnej obsługi klienta, na przykład za pośrednictwem wirtualnych platform komunikacyjnych.

Kariera na dłużej w call center – można czy nie można?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i intencji, z jakimi kandydat przychodzi do pracy w call center. Przypadki, kiedy to człowiek mówi, że od zawsze jego marzeniem była praca w charakterze konsultanta telefonicznego można raczej włożyć między bajki, ale zdarzają się takie jednostki, które z upływem czasu odkrywają w sobie smykałkę do takiej pracy. I właśnie dla takich pracowników droga zawodowa w strukturze firmy call center jest nie tylko możliwa, ale niezwykle obiecująca i przyszłościowa.