Ogólne

Szkolenia team building – technika rozwoju pracowników

Data dodania: 29-03-2018

Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w swoich pracowników, lubią sięgać po różnego rodzaju darmowe materiały do wyjazdów integracyjnych np w tym miejscu: http://www.szkolenia-integracyjne.pl . Firmy, które je dostarczają udzielają też szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób wszystko przeprowadzić. Na pewno jednak nie będą miały one żadnego wpływu na pakiet szkoleń integracyjnych się zakończy, gdyż zbyt dużo będzie tu zależało od osoby prowadzącej.

Duża część narzędzi tego typu nie będzie wymagać specjalistycznej wiedzy, z pomocą instrukcji osoba dysponująca pewnymi umiejętnościami przeważnie da sobie radę organizując zabawy i wyjazdy integracyjne. Ale w praktyce na takim trenerze wisi niemały zakres odpowiedzialności, musi on bowiem wykorzystać materiały w taki sposób, żeby spełnić potrzeby szkolonego zespołu.

Techniki, w oparciu o które prowadzone są wyjazdy i szkolenia i reakcje trenerów prowadzących szkolenia stanowiły przedmiot długoletnich badań, którą nadzorował znany na całym świecie profesor Kirkpatrick. Między innymi udowodnił on, że nawet jeśli w pierwszej chwili reakcje prowadzących team building są przypadkowe, to mimo wszystko w podejmowanych przez nich decyzjach można uchwycić ukryte schematy.

Badacz na podstawie badań, które prowadził zdefiniował sześć istotnych tematów, opisujących w największym skrócie wyzwania, z którymi muszą się uporać trenerzy. Raczej nie będzie specjalnych przeszkód, aby je zastosować, a mogą być użyte we wszystkich sytuacjach. Thiagarajan podał je w postaci zestawu pytań, jakie należy zadać na samym początku szkolenia integracyjnego.

Zagadnieniem, od którego należy zacząć, jest ustalenie zakresu elastyczności realizowanych warsztatów i tolerowanie ewentualnego naginania zasad, to w praktyce będzie zależało od doświadczeń danej grupy oraz stylu jej pracy. Trzeba chwilę się też pochylić nad tempem pracy. Między innymi można podać z góry określony czas u się go trzymać, a można również trochę zwolnić i pozwolić na zmiany w grafiku.

Obszar, który jest naprawdę ważny, od jakiego w dużej mierze zależy sukces całego przedsięwzięcia, to koncentracja na celu. Jeżeli zespół powinien swoje zadania dokończyć, to powinno się tego konsekwentnie trzymać, także podczas podsumowania rezultatów. Jednocześnie zespół ma dobrze wiedzieć, że odpowiedzialność za uzyskanie tego sukcesu będzie na nim spoczywać, tu pojawia się kolejny aspekt decyzyjny to znaczy kontrolowanie.